Chór Kameralny Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego, w którym śpiewa kilka Tropinkowiczek, koncertuje na co dzień w wielkich salach koncertowych Warszawy, na festiwalach muzycznych w całej Polsce i na świecie, jednak równie często z przyjemnością występuje w najdalszych zakątkach naszego kraju dla lokalnej publiczności. Collegium Musicum bierze udział w wielu ważnych imprezach muzycznychBACH 200 UW, Festiwal Oper Barokowych Dramma per Musica, Mazowsze w Koronie, Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Muzyka w zabytkach Chełmna, Międzynarodowy Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach, Festiwal Stacja Kutno, Muzyka w Sandomierzu, Festiwal Pamiętajmy o Osieckiej, Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry. Współpracował także z Filharmonią Narodową, Związkiem Kompozytorów Polskich, Zamkiem Królewskim w Warszawie, Towarzystwem im. Fryderyka Chopina, Polskim Radiem i TVP, ze świetnymi orkiestrami – m.in. Royal Baroque Ensemble, Il Tempo, Polską Orkiestrą Radiową, Kukla Band – oraz znakomitymi muzykami wszelkich stylów i specjalności: Olga Pasiecznik, Anna Radziejewska, Lilianna Stawarz, Marek Toporowski, Krzysztof Herdzin, Justyna Steczkowska, Zygmunt Kukla, Wojciech Rajski, Magda Umer, Grzegorz Turnau, Henryk Miśkiewicz i wielu innych.
Dyskografia CMUW liczy 11 tytułów, w tym polskie i światowe prawykonania współczesnych utworów, a także gościnny udział w nagraniach Artura Andrusa czy Michała Bajora. Zespół koncertował już w 16 krajach na 3 kontynentach, m.in. w Chile, Niemczech, Włoszech, Egipcie, Norwegii, na Litwie i Islandii, Macedonii, Francji, zaś w ostatnich latach w Hiszpanii, Rosji i RPA (udział w X Światowych Igrzyskach Chóralnych).
Dyrygentem chóru jest Andrzej Borzym – absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, pedagog, kompozytor i aranżer. 1983/1984 – asystent kierownika artystycznego Chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie, 1984-1989 – dyrygent chóru Cantio Polonica, 1989-1999 – dyrygent Chóru Akademickiego UW, 1996-1998 – dyrygent Chóru Filharmonii w Las Palmas de Gran Canaria, od 1994 – dyrygent Collegium Musicum UW. Uhonorowany m.in. Nagrodą Ministra Kultury RP oraz Medalem Uniwersytetu Warszawskiego.
W 2019 roku chór collegium Musicum już po raz trzeci wyruszył w Polskę z koncertami cyklu „Chór przyjechał” – dzięki dotacji, którą Chór i współpracujące z nim Stowarzyszenie Dramma per Musica uzyskały z programu „Kultura dostępna” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do Narewki przyjechał w weekend 18/19 maja na zaproszenie Stowarzyszenia na Rzecz Dialogu Tropinka i Gminy Narewka!
W sobotni wieczór 18 maja w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Narewce zabrzmiał koncert „Miłość nieduża” – piosenki do tekstów Jeremiego Przybory i Agnieszki Osieckiej, te znane i te mniej znane, opracowane dla nas przez dyrygenta, Andrzeja Borzyma. Frekwencja dopisała, Andrzej Borzym w przerwach miedzy piosenkami nie szczędził anegdot ze współpracy z Przyborą, a publiczność znała większość tekstów na pamięć i reagowała żywiołowo!!! No bo jakże nie uśmiechnąć się przy Herbatce czy nie zgodzić się, że Wesołe jest życie staruszka, jak nie wzruszyć się przy Stacyjce Zdrój czy przy Pogodzie na szczęście i nie uronić łezki słuchając Kiedy mnie już nie będzie… A że Kutno okrutne jest, a Ludzkie gadanie nie mniej, też wiedzą wszyscy…
W niedzielę 19 maja w samo południe, bezpośrednio po mszy w kościele św. Jana Chrzciciela w Narewce, chór zaprezentował klasyczny chóralny repertuar – arcydzieła polskiej muzyki od XVI do XXI wieku, do słów naszych najwybitniejszych poetów, często inspirowane folklorem podhalańskim i kurpiowskim. Usłyszelismy między innymi Gaude Mater Polonia, szesnastowieczne pieśni Wacława z Szamotuł i Mikołaja Gomółki, kompozycje Antoniego Szalińskiego do słów Kasprowicza, czy Henryka Mikołaja Góreckiego muzyczne wariacje do tekstów ludowych (między innymi „A ta nasza Narew”)
Magiczny był również wieczór w Chacie Kulturalnej przy Dworku Rousseau – z samych nocnych śpiewów dałoby się z pewnością nagrać płytę 😉 Chór poparł również naszą akcję Szanujmy Aleje, za co jesteśmy wdzięczni!!!
Dziękujemy za współpracę Urzędowi Gminy Narewka, Gminnemu Ośrodkowi Kultury oraz proboszczowi Grzegorzowi Kułakowskiemu! A przede wszystkim dziekujemy oczywiście szalonym chórzystkom i chórzystom, których zaczęło nam brakować, zanim jeszcze wyjechali! Oczywiście liczymy na powtórkę!