Berjozkele – Dobranoc Narewko

 

2 sierpnia 2021 w ramach obchodów 80-tej rocznicy zagłady narewkowskich Żydów wyruszyliśmy na muzyczny spacer przez żydowską Narewkę z Olą Bilińską, wokalistką przywracającą do życia tradycyjne utwory żydowskie w jidysz. U nas zaśpiewała pieśni z albumu „Berjozkele” – nastrojem i tematyką związane z nocą, ciszą, snem. Wiele z nich było popularnych w Polsce i na Kresach Wschodnich na początku XX wieku i w okresie międzywojennym, należały do repertuaru znanych artystów tamtych lat, inne z kolei to utwory u nas nieznane lub zapomniane. Bardzo ważną płaszczyzną tych kompozycji są teksty, czasem anonimowe, tradycyjne, często autorstwa poetów jidysz.

 

Ola Bilińska śpiewała w miejscach ważnych dla żydowskiej społeczności Narewki, o których opowiadały Katarzyna Bielawska (Galeria Narewka) i Paulina Wasiluk (Tropinka, przewodniczka). Fragmenty z autobiograficznej książki urodzonego w Narewce Leona Leysona „Chłopiec z listy Schindlera“ czytała Katarzyna Leszczyńska (Tropinka).

Spacer rozpoczęliśmy w centrum Narewki, przy ekspozycji „Sąsiedzi których już nie ma“. Zatrzymaliśmy się przy tablicy upamiętniającej synagogę, zrobiliśmy przystanek w jednym z domów w byłej żydowskiej dzielnicy (dziękujemy Paulinie Weremiuk za udostępnienie domu!!!), przy nieistniejącej już hucie szkła, rozstaliśmy się zaś po wysłuchaniu przejmującej pieśni na kirkucie. Dziękujemy artystce, obu przewodniczkom oraz uczestniczkom i uczestnikom za tę podróż w czasie…

 
Zapraszamy do zapoznania się z relacjami z pozostałych części obchodów:

80. Rocznica Zagłady Żydów Narewkowskich

Wystawa „Sąsiedzi, których już nie ma…”