Wystawa „Sąsiedzi, których już nie ma…”

 
Pierwsi Żydzi osiedlili się w Narewce pod koniec XVIII wieku. W XIX wieku liczba ludności żydowskiej stopniowo rosła, aby w latach 80-tych sięgnąć 90% całej populacji. Narewka była typowym sztetlem pogranicza, miejscem współistnienia różnych kultur i religii. W osiemdziesiątą rocznicę Zagłady narewkowskich Żydów na różne sposoby przypominaliśmy o sąsiadach, których już nie ma.

2 sierpnia 2021 na ścianach domu w centrum Narewki (ponoć w najstarszej części żydowskiego) powiesiliśmy fotografie udostępnione nam przez przedwojenną mieszkankę Narewki Hanę Levi, oraz Zvikę Birenbauma (syna Moshe Birenbauma z Narewki). Hana i Moshe jako nieliczni przeżyli Zagładę i wyemigrowali do Izraela. Hana nadal tam mieszka. Obok zdjęć zawisła niezwykła mapa, która prowadzi nas nie tylko przez dzisiejszą Narewkę, ale wyczarowuje miasteczko, którego już nie ma… Mapę stworzyły Justyna Kisielewska i Natalia Czerniecka, pomagała im Paulina Wasiluk. Dziękujemy Paulinie Weremiuk za pomoc w uzyskaniu zdjęć, Hanie Levi i Zvice Birenbaumowi za zgodę na ich wyeksponowanie, Dworkowi Rousseau za pomoc w sfinansowaniu przedsięwzięcia; Pracowni Graficznej labeda.design za przygotowanie zdjęć do druku i koncepcję całej wystawy.

Ps. Tytuł „Sąsiedzi, których już nie ma” nosiła wystawa toruńskiego fotografika Daniela Pacha ukazująca chasydów przybywających z całego świata na grób cadyka Elimelecha w Leżajsku. Tytuł ten nosi również przedstawienie zainspirowane opowieściami mieszkańców Białowieży, zrealizowane przez Katarzyna Winiarska i Joanna Troc z grupą dzieci i młodzieży z Białowieży „Wiejskaja dziatwa” (Opowieści o nieobecnych).

 
Zapraszamy do zapoznania się z relacjami z pozostałych części obchodów:

80. Rocznica Zagłady Żydów Narewkowskich

Berjozkele – Dobranoc Narewko