Filmowe Podlasie oraz koncert Postmana

29 grudnia 2019 w Chacie Kulturalnej wystąpił na zaproszenie Tropinki Postman, a właściwie Kostiantyn Pochtar – ukraiński muzyk, multiinstrumentalista, kompozytor, wokalista i songwriter.

„Są osoby, które widzą słonia w salonie i jako jedyni starają się z nim porozmawiać. Błyskotliwi obserwatorzy. Obecni i aktywni w swoim widzeniu. Co dopiero, gdy zdecydują chwycić za gitarę i z melodią na ustach opisywać ten szczegół, co nam umyka, a im rośnie w oczach. Taki jest Postman, a właściwie Kostiantyn Pochtar.”

Zanim zaczął karierę solową, występował z indie-rockową grupą 5Vymir, z którą nagrał dwa albumy („Mistolinia” oraz „New Names”). Od 2017 roku Postman jeździ po całej Europie z koncertami, od Ukrainy do Holandii, grał na wielkich festiwalach z Gemma Ray i Neil Halstead (Slowdive) oraz w małych miasteczkach i wsiach (również koncert domowe) W roku 2019 odbył największą w karierze trasę koncertową obejmującą 13 występów na terenie Niemiec, Słowacji, Polski i Holandii, a na zakończenie roku zawitał w Puszczy Białowieskiej!

Postman to przede wszystkim akustyczne brzmienie gitarowe. Zapowiedzią niebanalnego solowego wcielenia Kostiantyna Pochtara była już debiutancka epka zatytułowana „Baly i Korabli”, z mocno folkowym uderzeniem. Mocnym na tyle, że tytułowy utwór znalazł się na liście 100 najlepszych kompozycji powstałych na Ukrainie w 2015 roku, a album trafił do wielu podsumowań najważniejszych muzycznych wydarzeń. Na kolejnym wydawnictwie, zatytułowanym „Context”, które ukazało się w 2016 roku, artysta nie tylko wykorzystuje charakterystyczne dla niego środki wyrazu, ale sięga też do innych źródeł. Stąd oprócz gitary i harmonijki ustnej pojawiają się skrzypce, a w warstwie czysto brzmieniowej można odnaleźć odniesienia do muzyki barokowej. Postman śpiewa po ukraińsku i po angielsku. Jego inspiracje to głównie muzyka z lat 60., w tym tacy artyści jak Bob Dylan, Donovan, Nick Drake, Gene Clark. W swoich piosenkach porusza również wątki związane z współczesnymi przemianami na Ukrainie.

Filmowe Podlasie Atakuje

To było kolejne spotkanie z Filmowym Podlasiem na naszej Tropince – dziękujemy Krzysztofowi Sienkiewiczowi za świetny wybór filmów i opowieści o idei projektu! Do zobaczenia wkrótce – obiecujemy, że nie było to ostatnie spotkanie!

Tym razem obejrzeliśmy następujące filmy:

  • „Szeptuchy”. reż. Marek Włodzimirow (reżysera mieliśmy zaszczyt gościć), poetycka próba uchwycenia mieszanki religii, starosłowiańskich obrzędów, demonologii i magii, praktykowanych na Podlasiu. Film dokumentuje archaiczne sposoby leczenia modlitwą, odczynianie uroków oraz piękno podlaskiej ej przyrody… Polecamy również fotoreportaż na stronie culture.pl.
  • „Kurzy śpiewak”, reż. Hermanos de Chamuco, film z serii ginące zawody – czyli opowieść o wpływie muzyki na kury, której towarzyszy przedziwne połączenie pragmatyzmu z metafizyką, oczywiście w podlaskim krajobrazie…