Rekonstrukcja Alei Narewka-Olchówka – 5.10.2019

Drodzy Mieszkańcy regionu Puszczy Białowieskiej, drodzy miłośnicy drzew z całej Polski!

Zwracamy się do Was o wsparcie naszego pomysłu przywrócenia gminie Narewka wyciętej alei. Chodzi o część alei Narewka – Olchówka, będącej również turystycznym szlakiem rowerowym. We współpracy ze Starostą Hajnowskim zorganizowaliśmy w kwietniu 2018 szkolenie poświęcone znaczeniu drzew przydrożnych, zaś 5 października 2019 zamierzamy przeprowadzić akcję nasadzenia nowej alei. Również Gmina Narewka zadeklarowała pomoc.
Starostwo wraz z Powiatowym Zarządem Dróg ustali plan nasadzeń, zrobi odpowiednie oznaczenia w terenie, zapewni paliki, taśmy do podwiązywania i wodę do podlewania drzew. Tropinka zorganizuje sadzonki i zadba o ich fachowe posadzenie i pielęgnację.

Jak dużą część alei uda nam się zrekonstruować, zależy od Państwa: każdy może dorzucić cegiełkę albo zasponsorować sadzonkę lub kilka, tym samym objąć drzewko patronatem. Powstanie tablica informacyjna na temat projektu i lista sponsorów. Jednocześnie otrzymaliśmy ze Starostwa (gdyż jest to droga powiatowa) zapewnienie, iż dalsza część alei nie zostanie wycięta „w pień“. Liczymy również, iż w przypadku drzew zagrażających bezpieczeństwu, zostaniemy powiadomieni, odbędą się specjalistyczne konsultacje i dopiero po nich zapadnie decyzja o wycince bądź ratowaniu drzewa. wkrótce na stronie wydarzenia podamy listę dostępnych sadzonek (gatunek drzewa i cena) oraz konto zbiórki. Będziemy też informować o przygotowaniach i zamieszczać ciekawe teksty, zdjęcia. Uda się? Doceniamy piękno i znaczenie drzew? Wierzymy, że tak!!! Dziękujemy Starostwu, Gminie Narewka oraz Zarządowi Dróg Powiatowych za gotowość do współpracy!