Tegoroczny puszczański międzynarodowy „urlop od codzienności” dobiegł końca. Na spotkaniu, które odbyło się 23 marca w Galerii im. Tamary Sołoniewicz w Narewce, rezydentki i rezydenci podzielili się wrażeniami z pobytu i owocami dwutygodniowej pracy. Justyna Czechowska i Paweł Piszczatowski rozmawiali z nimi o pracy twórczej w Puszczy, z dala od zgiełku miasta, blisko przyrody, o potrzebie twórczej wspólnoty, o słowach i ciszy między słowami.
Co im ten czas dał i co zabierają ze sobą?
Natalia Belczenko: Marzyłam o tym, by kiedyś trafić do Puszczy, moi przodkowie parali się leśnictwem, czuję duchowy związek z tym miejscem. Wyjeżdżam z kilkoma puszczańskimi sonetami.
Rostyslav Kuzyk: Nie ma lepszego miejsca do tłumaczenia tak zanurzonej w przyrodzie książki poetyckiej jak „minimum” Urszuli Zajączkowskiej. Wszystko mnie zachwycało, chciałem wszystko usłyszeć, wszystko zobaczyć.
Larysa Andrijewska: Wspaniale było żyć i pracować w otoczeniu innych piszących. Dzień mógł zacząć się na przykład od przeczytania wiersza Viktara.
Jakób Jedlinski: Poczułem komfort odzyskanego czasu, przez te dni wszystko, co robiłem było moje.
Adrian Sinkowski: Słowo, z którym wyjeżdżam to wdzięczność. Od połowy 2018 roku napisałem średnio rocznie 6-7 wierszy, po dwóch tygodniach wyjeżdżam z Gruszek z 13.
Viktar Siamaška: Czułem się tu trochę jak dziecko, które podąża za rytmem dnia, wstawałem ze słońcem. Ten czas był też ratunkiem od psychozy, jaką wywołują złe wiadomości, których wciąż jest nadmiar.
Podziękowania za wspaniały poczęstunek niech przyjmie od nas Koło Gospodyń Wiejskich „Jezioranki” w Siemianówce – było smakowicie i podlasko! Kasia Bielawska z Galerii Narewka przyjęła nas jak zawsze serdecznie. Natomiast Patrycja Lewsza, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Narewce, Gmina Narewka i Jan Bogusz pomogli nam w organizacji całego pobytu i wieńczącego go spotkania – dziękujemy za uczynność i życzliwość! Podczas spotkania gminę reprezentował Sekretarz, Jan Chomczuk.
Organizatorami międzynarodowej rezydencji w Uroczysku Hruszki – domu w Puszczy Białowieskiej są Tropinka – Stowarzyszenie na Rzecz Dialogu, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, Unia Literacka. Patronatem objął ją wójt Gminy Narewka Jarosław Gołubowski. Za pomoc dziękujemy również Centrum Humanistyki Środowiskowej UW.
Autorką zdjęć ze spotkania w Galerii Narewka jest nasza nieoceniona ubiegłoroczna Rezydentka Olena Sarzhenko.
Spacer po Puszczy Białowieskiej
Kiedy przyjeżdża się na rezydencję twórczą do Puszczy Białowieskiej nie można nie odwiedzić rezerwatu ścisłego – to tu bije serce Puszczy, toczy się fascynujące życie, bez wątpliwej „pomocy” człowieka… Pracownia na Polanie Grażyna Chyra zabrała nasze rezydentki i rezydentów na magiczną wędrówkę i szczodrze obdarzyła opowieściami! Gminie Narewka dziękujemy za transport do Białowieży, zaś Adrianowi Sinkowskiemu i Natalii Belczenko należą się podziękowania za fotograficzną dokumentację!
Zapraszamy do zapoznania się z sylwetkami uczestniczek i uczestników tegorocznych Międzynarodowych Rezydencji Twórczych.