Pierwsza akcja cyklu #RÓBMYSWOJE, przeprowadzona we współpracy z Gminą Narewka i Dom na Rykowisku, odbyła się 12 września 2019 we wsi Pasieki. Jest tam staw, niegdyś przeciwpożarowy, w pamięci mieszkańców „wielofunkcyjny”, gdyż był między innymi wodopojem dla krów i dzikich zwierząt, kąpieliskiem, lodowiskiem. Obok stawu zawsze mieszkał bocian, więc staw i łąka wokół niego były również bocianią stołówką. Bociany do Pasiek w tym roku nie przyleciały. Między innymi dlatego, że prawie nikt nie kosi już łąk, że na dawnych polach pojawiły się monokultury, że na nieużytki wkracza coraz śmielej nawłoć kanadyjska, wypierając wszystkie inne rośliny, tworząc nieprzebyty gąszcz, w którym bociany (i nie tylko one) nie mogą zdobyć pożywienia.
Zapukaliśmy do drzwi każdego domu – dzięki temu wiemy, że mieszkańcy Pasiek tęsknią za bocianami, obawiają się, że po stawie pozostanie wkrótce tylko wspomnienie, smutkiem napawa ich wizja łąk pozbawionych kwiatów i ziół, zamienionych w żółte morze nawłoci. Poprosiliśmy o pomoc Urząd Gminy i ją uzyskaliśmy – dziękujemy! W czwartek 12 września Pasieki były od rana w bojowej gotowości: przyjechała gminna koparka i kosiarka, stawili się prawie wszyscy mieszkańcy, łącznie z seniorami! Staw został oczyszczony – radą służył nam specjalista od płazów i Tropinkowicz, Lars Briggs.
Łąkę wokół stawu skosiliśmy, mieszkańcy dzielnie zgrabili skoszoną trawę, a przy zastawionym stole nie było końca wspomnieniom: o kąpielach w stawie, o smaku ryb tam złowionych, o kieracie, służącym dzieciakom za karuzelę, o koniu który w towarzystwie dwóch kóz wpadał na jabłka do sąsiadów, o bocianach pukających w oszklone ganki, o wspólnym biesiadowaniu. Były śpiewy, żarty, snucie planów na przyszłość… Łączkę wokół stawu chcemy przez najbliższe trzy lata kosić kilka razy w roku, pomyślimy, czy nie udałoby się wykaszać więcej okolicznych łąk, postaramy się oczyścić bocianie gniazdo – a wiosną spotkamy się znowu przy stawie!
Pamiętajcie, że kropla drąży skałę – pomyślcie co chcecie uratować w swojej wsi i piszcie na adres: tropinka@tropinka.org. Przyłączcie się do naszej akcji – obiecujemy, że pomożemy, na Urząd Gminy Narewka możemy też liczyć!!!