Przedstawiamy tu jedynie Tropinkowiczów “pierwszej godziny” – jest nas bowiem coraz więcej i nadal serdecznie witamy na Tropince wszystkich zafascynowanych Podlasiem i Puszczą Białowieską!
Michał Wasiluk (zarząd) – Hajnowianin mieszkający w Narewce; z wykształcenia inżynier mechanik, w wolnych chwilach wędkarz i majsterkowicz-konstruktor. Odkrywanie nieznanych miejsc – zwłaszcza na Podlasiu – i możliwość “odnawiania” naszego regionu to atrakcja i radość, na którą liczy w Tropince.
Katarzyna Bielawska (2018 z powodów osobistych zrzekła się członkostwa, ale nadal kibicuje Tropince) – absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na wydziałach Pedagogicznym oraz Historycznym (Instytut Archeologii na kierunku pradziejowym) – specjalizacja we wczesnym średniowieczu, a także studiów podyplomowych na kierunku historycznym – Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Białostockiego. Od lat zajmuje się ochroną dziedzictwa wielokulturowego regionu. Wielokrotnie występowała w mediach opowiadając o złożonej historii regionu. Według zebranych przez nią opowieści powstał nagradzany film Mikołaja Wawrzeniuka pt. „Śniła mi się Hana” o wspólnym życiu Żydów i chrześcijan w Narewce. W roku 2000 odebrała w Krakowie Dyplom uznania za zasługi w ochronie dziedzictwa kultury żydowskiej w Polsce, nadany przez państwo Izrael – Ambasadę Izraela w Rzeczypospolitej Polskiej. Uczestniczka Ogólnopolskiej Konferencji Liderzy Dialogu organizowanej przez Fundację Forum Dialogu Między Narodami.
Paweł Piszczatowski (komisja programowa) – germanista, literaturoznawca, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego. W okolice Białowieży i Narewki przyjeżdża od lat, przyciągany kulturową odrębnością i naturalnym pięknem tego regionu. Chciałby, żeby Tropinka stała się miejscem spotkań i wymiany na różnych poziomach.
Katarzyna Androsiuk (komisja rewizyjna) – Hajnowianka, anglistka, mama; miłośniczka twórczego potencjału marginesów w kulturze i na mapie; pełna podziwu dla tradycyjnego rzemiosła; robiąca z pasją na drutach; uzależniona od dzikiej przyrody; zakochana po uszy w Puszczy Białowieskiej. W Tropince dla spotkań, rozmów, inspiracji i wspólnych działań na rzecz harmonijnego współistnienia ludzi i przyrody, a także dla radości dzielenia swoich pasji z innymi.
Katarzyna Leszczyńska (zarząd) – potomkini uchodźców, podlaskich chłopów z doświadczeniem bieżeństwa i mieszkańców zachodniej Ukrainy, rzuconych po wojnie na “ziemie odzyskane”. Z przekonania obywatelka Europy, kursująca między Zurychem, Warszawą i Puszczą Białowieską. Germanistka, tłumaczka literatury niemieckojęzycznej, organizatorka turystyki kulturowej i przyrodniczej, szczególnie po Podlasiu i Ukrainie. Czego szuka w Tropince? Wielokulturowego Podlasia. Krytycznej i solidarnej wspólnoty, otwartej na dialog, ciekawej Inności. Działań na rzecz przyrody. Niszy, wspierającej rozwój kreatywności, umożliwiającej wspólne działanie, myślenie i świętowanie.
Manfred Bächler – szwajcarski mikrobiolog od ponad 20 lat “zarażony” Podlasiem, które odkrywa do dziś, pokazując je turystom z Niemiec i Szwajcarii. Przyroda wschodniej Polski przypomina mu dzieciństwo w Alpach Fryburskich, gdzie niestety obecnie bioróżnorodność jest jedynie wspomnieniem. Tym bardziej ceni przyrodnicze i krajobrazowe skarby Podlasia, szczególnie Puszczę Białowieską. Wierzy, że ochrona przyrody i rozwój turystyki specjalistycznej wcale nie muszą “zamykać w skansenie”, lecz mogą być pozytywnym bodźcem dla społeczności lokalnych: dzięki interesującym miejscom pracy, inspirującym kontaktom z ludźmi z całego świata. Czego szuka w Tropince? Rozmów do rana i burzy mózgów, działań na rzecz promocji regionu i ochrony jego przyrodniczego i kulturowego dziedzictwa. Dialogu i wymiany intelektualnej, myślenia ponad granicami. Oraz – last but not least – wspólnego międzynarodowego gotowania!
Joanna Leszczyńska – wędrująca Podlasianka z dziada, pradziada. Liceum ukończyła w Bielsku Podlaskim, studia już w Opolu, gdzie zaczęła również pracować zawodowo. Po wielu latach przywędrowała do Białegostoku. Następnym przystankiem była Warszawa – gdzie zatrzymała się na dłużej i mieszka do dnia dzisiejszego. Nie znaczy to, że zerwała z Podlasiem, które odwiedza bardzo często – tu przecież upłynęło jej dzieciństwo i młodość. Całe życie pracowała z dziećmi i młodzieżą, aby wreszcie po 40 latach przejść na emeryturę. Wreszcie ma czas, żeby zająć się ogrodem pełnym ziół i kwiatów i poeksperymentować z kuchnią wegetariańską. Kocha przyrodę i jest ciekawa innych kultur. Pogranicze jest kopalnią wiedzy o inności. Chce więc w miarę swych możliwości uczestniczyć w pracy na rzecz dialogu.
Paulina Wasiluk – Narewczanka pochodząca z rodziny lokalnych patriotów. Ceniąca różnorodność świata, najbardziej zakochana w białoruskości Podlasia. Literatura XIX wieku to jej największa pasja. Pisarka-amatorka chowająca swoją twórczość do szuflady. Zmobilizowana do działania w Tropince.
Mariola Ziomek (zarząd) – Opolanka na Podlasiu. Do Białegostoku przyjechała 15 lat temu i już tam pozostała. Piękne Podlasie wciągnęło ją w całości i na dobre, a szczególnie Puszcza, która zachwyciła ją swoją wyjątkowością i dzikością. „Tropinka“ to dla niej kolejna droga w życiu. To nie tylko poznawanie nowych leśnych ścieżek, stawanie przed nowymi zadaniami, ale przede wszystkim spotkania z ciekawymi ludźmi, z historią regionu i jego różnorodnością.
Aleksandra Sosnowa (komisja programowa) – pochodzi z Narewki, skończyła hebraistykę, w pracy wykorzystuje znajomość hebrajskiego w kontaktach z klientami izraelskimi. Jej miłością i pasją jest baćkoszczyna, jej język, historia oraz przyroda. Drugi krąg zainteresowań to Izrael i jego problemy natury socjologicznej oraz literatura. Śledzi również dzieje Białorusi. Zawsze chciała uczestniczyć w projektach promujących Podlasie, kładących akcent na jego dziedzictwo i pozwalających nauczyć się o nim czegoś nowego.
Magdalena Leszczyńska – z miłości do Podlasia nigdy nie wyrosła. Urodziła się w Białymstoku i choć mając roczek, “postanowiła” spróbować swych sił w Warszawie, to rodzinne strony mamy przyciągały ją nieustannie. Tu zostali najbliżsi, tu znalazła przestrzeń (do jazdy konnej, malarstwa), naturę w niespotykanej gdzie indziej formie, wspaniałe jedzenie, spokój i to co najcenniejsze: ludzi! Romanistka z wykształcenia, poza nauczaniem i tłumaczeniem, jest związana z firmą turystyczną. Promuje piękno Podlasia wśród turystów polsko- i francuskojęzycznych. Zdecydowała się wkroczyć na tropinkę, bo lubi iść niewydeptanym szlakiem i odkrywać to co tajemnicze, zapomniane i porzucone. Bo chce na tej ścieżce odnaleźć tropy dialogu między kulturami, między pokoleniami, między przekonaniami. Bo na tropince, mimo że wąska, znajdzie się miejsce dla każdego (także dla jej psa, Suki Luki).
Dariusz Szulc – z wykształcenia inżynier budownictwa. Zawodowo zajmuje się między innymi realizacją projektów budowlanych nawiązujących stylem i charakterem do tradycyjnej architektury Podlasia. Fascynuje się muzyką i sam śpiewa w chórze lekarskim w Olsztynie. Nie jest lekarzem, ale doskonale czuje się w ich towarzystwie. Tego samego spodziewa się po swojej obecności w stowarzyszeniu Tropinka: spotkać ludzi innych niż on sam, realizować wspólne projekty i dobrze się bawić.
Katarzyna Kornecka-Nalewajka – urodzona w Częstochowie, studiowała w Warszawie i Krakowie. Ciut w życiu podróżowała, trochę bawiła się w aktorowanie a przede wszystkim poznawała wspaniałych ludzi – dlatego idea dialogu jest jej tak bliska. Jako nauczycielka francuskiego w jednym z częstochowskich liceów, oprócz nauki języka, stara się wpoić młodym ludziom ciekawość świata, innych kultur, otworzyć ich na różnorodność narodowościowo-wyznaniową Francji. Na Podlasie, trafiła dzięki przyjaciółce. Piękno przyrody, bogactwo tradycji, współistnienie różnych narodowości i religii, otwartość oraz gościnność jego mieszkańców sprawiły, że zakochała się w tym regionie. Ma nadzieję, że członkostwo w Tropince pozwoli jej działać na rzecz spotkań kulturalnych, a może i międzynarodowej wymiany na Podlasiu. Ma nadzieję, że na Tropince odnajdzie ludzi, z którymi tworzyć będzie przestrzeń dialogu.
Lars Briggs – duński biolog, który przez wiele lat mieszkał i pracował w Białowieży, skąd też pochodzi jego żona, Małgorzata Buszko. Wciąż chętnie powraca na wschód do starego, drewnianego domu, wyremontowanego z dbałością o tradycyjną architekturę. Fascynuje go wyjątkowy krajobraz kulturowy Podlasia oraz jego dzika przyroda. Jest autorem projektów ochrony i renaturalizacji terenów zalewowych na Polanie Białowieskiej, a także w dolinie Narwi na odcinku Narew – Wizna. Inny jego projekt zainicjował wykaszanie łąk na polanach i łąkach puszcz Białowieskiej i Knyszyńskiej w celu ochrony żerowisk orlika krzykliwego.
Anna Potapowicz – germanistka i autorka podręczników do nauki języka niemieckiego. Mieszka w drewnianym domu pod lasem i doskonale czuje się okolicach Puszczy Białowieskiej, dokąd przyjeżdża od dawna i gdzie poznała wielu przyjaciół. Pasjonuje się śpiewem, na co dzień śpiewa w dwóch zespołach wokalnych o repertuarze klasycznym i rozrywkowym. Tropinka to dla niej przede wszystkim sprawa przyjaźni.
Marta Szulc – ukończyła studia muzyczne i germanistykę, pracuje jako nauczycielka języka niemieckiego w jednym z olsztyńskich gimnazjów. Jest znana jako niezawodna dusza towarzystwa, angażuje się w czasie wolnym w projekty teatralne i muzyczne. Od lat śpiewa w chórach, dzieląc swą pasję z mężem. Na Tropince szuka wyzwań i chce być animatorką spotkań artystycznych i towarzyskich.
Lena (komisja rewizyjna) i Mikołaj Charkiewicz – mieszkańcy regionu Puszczy Białowieskiej od pokoleń, należą do pionierów agroturystyki i kajakarstwa w gminie Narewka. Znani są na targach turystycznych i regionalnych: Lena nie raz zdobywała nagrody i wyróżnienia za swoje przypyszne nalewki oraz inne produkty kuchni podlaskiej. Oboje widzą i doceniają potencjał jaki niesie ze sobą łagodna turystyka, zależy im na promocji regionu i jego zrównoważonym rozwoju.