Ukraińskie Rezydencje: Dworek Rousseau – Świnoroje


Maryna Levchenko (Marina Makadamija)

Zadomowiona w Czernihowie i we Lwowie, była wraz z siostrą Margeritą jedną z naszych pierwszych rezydentek w Dworku Rousseau. Maryna jest ilustratorką i graficzką, lubiącą eksperymentować, łączyć techniki manualne np. z grafiką komputerową. Brała udział w projekcie kulturalnym „reboot”, który dotyczył zachowania sztuki monumentalnej w Czernihowie. W Czernihowie współpracowała również z organizacją Eco City Еко Місто (np. kolaże z plastiku z recyklingu, działania w przestrzeni miejskiej) – która w maju tego roku zorganizowała w odzyskanym mieście posadzenie 250 drzew, jako święto przetrwania, symbol odrodzenia, sposobność umocnienia więzi międzyludzkich i wspólnotowego działania na rzecz piękna.

 

Artystka powiedziała w Sejnach, iż od wybuchu wojny: przeszłość jawi się czymś niejasnym i dalekim, a przyszłość czymś mglistym i rozmytym. Życie do wybuchu wojny wydaje się krótkim kadrem, natomiast czas wojny ciągnie się w nieskończoność. Mówiąc o przesłaniu, które niosą jej prace wykonane na Podlasiu, Maryna wyjaśnia: Chcę pokazać, czym jest maleńki człowiek wobec wojny. Jak nieistotne są sprawy, które były ważne do wybuchu wojny, i jak drastyczne i mocne jest wojenne doświadczenie (Krzysztof Renik, Kosmos Pograniczy)

O pobycie w Dworku Rousseau pisze: Było to bardzo potrzebne miejsce, w którym czułam się swobodnie. Nie od razu, ale z czasem – natura i ludzie pomogli mi wrócić do sztuki i zrozumieć, co mogę teraz jako artystka robić, a mianowicie nadal tworzyć dla siebie i dla Ukrainy.

Prace Maryny Levchenko były wystawiane w Sejnach i w Galerii w Narewce. Obecnie artystka przebywa na we Francji. Jej obrazy można kupić (kontakt z artystką np. przez messengera) – pieniądze zostaną przekazane na pomoc Ukrainie.

behance.net/makadamija/projects

instagram.com/makadamija.co/


Maryana Sovin

Jest absolwentką lwowskiej politechniki, malarką, rzeźbiarką, pracuje we Lwowie jako projektantka tekstyliów (http://atelie-gardyn.com/). Przyjechała do Dworku Rousseau z kotką Marusią, po miesiącu pobytu w Puszczy otrzymała rezydencję w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, obecnie jest już znowu we Lwowie.

Puszczański Dworek wspomina jako magiczne miejsce mocy, pośród bujnej przyrody, u progu pierwotnego lasu, Puszczy Białowieskiej. Przez miesiąc mieszkała i pracowała tu grupa pięciu artystek z Ukrainy. W tym pięknym miejscu czułyśmy się jak w domu. DZIĘKUJEMY BARDZO za ciepło, uwagę i serdeczność!!!!

W Dworku Rousseau artystka stworzyła niesamowity dyptyk inspirowany dziką Puszczą, ale większość prac powstałych w Polsce poświęcona jest Ukrainie i bestialskiej rosyjskiej agresji: uczuciom towarzyszącym wybuchowi wojny, ofiarom, masakrowanej ukraińskiej ziemi.

Prace Maryany Sovin można było oglądać na wystawach w Narewce (Galeria Narewka) w Sejnach, w Orońcu oraz na stronach:

facebook.com/Sovin-Maryana-Rezydencje-w-Polsce-115307924517292
instagram.com/a.x.0g/

 


 

Powrót do:
Ukraińskie Rezydencje Twórcze w Puszczy Białowieskiej 2022

Pozostałe rezydencje:

Dom na Rykowisku – Pasieki
Uroczysko Hruszki – Gruszki