Spotkania na Tropince: Poezja w Puszczy i Bieżeństwo

9 września 2017 zapraszamy na pierwszą imprezę cyklu “Spotkania na Tropince”. Spotkanie składać się będzie z dwóch części: poezji w Puszczy i rozmowy o bieżeństwie, czyli o zapomnianych uchodźcach. W Chacie Kulturalnej przy Dworku Rousseau w Świnorojach zagości również wystawa „Niezwykła historia zwykłych ludzi”, za której udostępnienie dziękujemy serdecznie pani dyrektor BPN Olimpii Pabian i pani kustosz Ewie Natali Moroz-Keczyńskej!

PROGRAM

od 10:00 – nieoficjalne spotkanie przed Chatą Kulturalną Dworku Rousseau, Świnoroje 7 – dla wszystkich, którzy dawno się nie widzieli i chcą przed spacerem pogadać ! Czekamy z kawą i herbatą!

11:00 – 14:00
Poezja w Puszczy i konkurs jednego wiersza – poetycki spacer po Puszczy, wyruszamy sprzed Dworku Rousseau.
Na spacer po Puszczy udamy się w towarzystwie poetów: wiersze Wojciecha Brzoski, Mariusza Grzebalskiego, Marcina Ostrychacza zabrzmią w Prastarym Lesie, który od zarania dziejów był inspiracją pisarzy, artystów, myślicieli – o ile nie próbowali “czynić go sobie poddanym”, lecz z pokorą wsłuchiwali się w jego głos. Naszą poetycką wędrówkę moderować będzie Marcin Ostrychacz. Podczas wędrówki odbędzie się I Turniej Jednego Wiersza “Wiersz dla Puszczy”. Warunkiem uczestnictwa jest osobiste zaprezentowanie utworu poetyckiego o dowolnej tematyce. Jurorami będą wywodzący się z Podlasia poeta Marcin Ostrychacz, Paweł Piszczatowski, literaturoznawca i członek Komisji Programowej Tropinki oraz Katarzyna Leszczyńska, tłumaczka, prezeska Tropinki. Przewidziane nagrody książkowe!
Ze względu na specyficzny charakter imprezy prosimy o wcześniejszy kontakt mailowy. Deklaracje uczestnictwa można składać pod adresem: mostrychasz@gmail.com

14:00 – 16:00
Powrót do Dworku, wszystkich zgłodniałych zapraszamy na risotto, kawę, herbatę.

16:00
Rozstrzygniecie konkursu jednego wiersza i wręczenie nagrody w Chacie Kulturalnej

16:30 -18:00

Dwoje młodych, przesympatycznych, zdolnych muzyków, Bernadetta Wieczerzyńska i Borys Piszczatowski, zgodzili się zabrać nas w muzyczną podróż z wiolonczelą, a raczej z wiolonczelami. Chata Kulturalna wypełni się muzyką Bacha i Boccheriniego: J. S. Bach – Sarabanda i Gigue z V Suity wiolonczelowej c-moll. Borys Piszczatowski; J. S. Bach – Allemande z III Suity wiolonczelowej C-dur. Bernadetta Wieczerzyńska; L. Boccherini – Sonata wiolonczelowa c-moll, cz. I i II. Bernadetta Wieczerzyńska, basso continuo-Borys Piszczatowski.
Następnie Tomasz Sulima w rozmowie Anetą Prymaką zabierze nas w podróż śladami „uchodźców, których nie było“ Latem 1915 roku w wyniku przesuwającego się na wschód frontu I wojny światowej duża część mieszkańców Podlasia postanowiła uciekać w głąb carskiej Rosji. Gdy bieżeńcy – tak nazywały uciekinierów carskie władze – z trudem zbudowali nowe życie, wybuchła rewolucja. Bieżeńcy znowu ruszyli w drogę, teraz do odrodzonego Państwa Polskiego. Powrót przynosi kolejne „końce świata”. Z terenu Polski wyjechać mogły ponad dwa miliony osób, ale o bieżeństwie milczą podręczniki.
Na zakończenie krótka prezentacja „Atlasu uchodźczego“

Goście pierwszego Spotkania na Tropince:

Poezja w Puszczy

Moderator i inicjator poetyckiego wydarzenia w Puszczy, również przeczyta swoje wiersze: Marcin Ostrychacz – rocznik 83. Urodzony w Białymstoku, wychowywany w Hajnówce. Autor dwóch książeczek z wierszami:”Zamiatając pod wiatr”(2013) oraz “Ruje i wyciszenia”(2016). Laureat konkursu im. Klemensa Janickiego z 2013 roku. Mieszka w Poznaniu.

 


Wojciech Brzoska (ur. 5 kwietnia 1978 w Bytomiu) – polski poeta, wokalista i współzałożyciel zespołu Brzoska i Gawroński. Autor siedmiu książek poetyckich. Z zespołem nagrał dwie płyty LP. Jego wiersze zostały zamieszczone w antologiach polskich i zagranicznych (Stany Zjednoczone, Niemcy, Hiszpania, Serbia, Słowenia, Czechy, Słowacja). Utwory publikował w czasopismach literackich i kulturalnych (m.in. Tygodnik Powszechny, Odra, Przekrój, Czas Kultury, Zeichen & Wunder, Sodobnost, Cordite Poetry Review). W latach 2003-2005 redaktor Magazynu Literackiego Kursywa. Był również redaktorem działu poezji w dwutygodniku ArtPAPIER.

 

 

Piotr Janicki, ur. w 1974 roku w Białymstoku. Autor trzech książek (“Nadal aksamit”, “Wyrazy uznania”, “13 sztuk”) oraz współautor wydawnictwa muzycznego Boży rok. Mieszka w Supraślu, za książkę poetycką „Wyrazy uznania” (2014) otrzymał Literacką Nagrodę Gdynia. Piotr Janicki przesłał nam “zdjęcie, w miarę świeże” 🙂 

Mariusz Grzebalski (ur. w 1969 r. w Łodzi) – poeta, redaktor. Opublikował siedem zbiorów wierszy, ostatnio W innych okolicznościach (2013), a także wiersze zebrane w tomie Kronika zakłóceń (2010), zbiór opowiadań Człowiek, który biegnie przez las (2006) oraz wybór wierszy Dziennik pokładowy (2016). Laureat nagród Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (1998, 2007), Huberta Burdy (2002), Silesius (2014), Fundacji Kultury (2014). Nominowany do nagrody im. W. Szymborskiej (2014). Mieszka w Dąbrówce koło Poznania.

 


Filip Zawada, Muzyk, fotograf, pisarz, i poeta. Wydał książki: System jedynkowy (1997), Bóg Aldehyd (1998) Snajper (2004) Świetne sowy (2013) oraz Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się (2014). Za prozy Psy pociągowe (2011) i Pod słońce było (2014), był nominowany do prestiżowych nagród Gdynia oraz Silesius. Grał w zespołach AGD, Pustki i Indigo tree obecnie gra sam w swoim własnym zespole ITOITO. Jest dwukrotnym Mistrzem Polski w łucznictwie polowym. W 2011 ukazał się jego debiutancki album fotograficzny pt. Drewniane gody. Pisze bloga na www.filipitoito.com. W wieku 41 lat postanowił, że zostanie hip hopowcem i dzięki tej decyzji powstała książka Nie wiem jak nazywają się te kwiaty, do której dołączona jest płyta z muzyką i tekstami Zawady. W tym momencie Filip podróżuje i nie wiadomo gdzie jest.

 

 


Bieżeństwo

Aneta Prymaka,dziennikarka, publikowała w Gazecie Wyborczej, Polityce, National Georgraphic, miesięczniku Karta. Była rzecznikiem prasowym Centrum Nauki Kopernik w czasie jego tworzenia i uruchamiania. Wcześniej imała się różnych zajęć – od pasienia owiec na Sokólszczyźnie, poprzez księgowanie faktur tureckiej odzieżówki w podwarszawskich Ząbkach i budowanie obory w szwajcarskiej wiosce w Alpach, po robienie kebabów w pakistańsko-czeskiej knajpie w Londynie. Pochodzi z Knyszewicz (podlaskie); na co dzień mieszka w Warszawie. Opowieściami z bieżeństwa nasiąkała zanim umiała je zrozumieć. Gdy zrozumiała i chciała o tym rozmawiać – zabrakło opowiadających bieżeńców. Ale te historie nie zostawiały jej w spokoju. Musi więc pozwolić im wybrzmieć. I ocalić od zapomnienia. Stąd wzięła się strona Bieżeństwo. Na jej część – cykl rozmów: „Co nam zostało z bieżeństwa?” – otrzymała stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego. 21 września 2016 roku nakładem wydawnictwa Czarne ukazała się reporterska książka Anety Prymaki-Oniszk: Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy.


Tomasz Sulima – dziennikarz, etnograf, działacz białoruskiej mniejszości, radny w Bielsku Podlaskim. W Krywiatyczach, z których pochodzi jego rodzina, Tomasz Sulima ustawił bieżeńcom krzyż. „Po stu latach od tych wydarzeń chciałbym przywrócić pamięć o ludziach rzuconych w wir historii i uczcić ich imiona modlitwą” – napisał na stronie wydarzenia. Wcześniej w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach współorganizował m.in.  inscenizację historyczną bitwy o Bielsk i wyjazdu w bieżeństwo. Z grupą skupionej wokół Muzeum młodzieży pracował nad wydaniem „Bieżeńskiej Gazety” (II nagroda w konkursie „Jestem, bo wrócili. Przywracanie pamięci w setną rocznicę bieżeństwa”). W mediach i na portalach internetowych pisze m.in. o historii podlaskich Białorusinów i jej wpływie na dzisiejsze Podlasie.