Koncert Zmiciera Wajciuszkiewicza TODARA

PREMIERA: 1 kwietnia 2017 w Chacie Kulturalnej przy Dworku Roussseau, Todar zaprezentował swoją nową płytę zatytułowaną “W naszych snach”, zainspirowaną poezją znanego białoruskiego poety i opozycjonisty Uładzimira Niklajeua.
Koncert był finałem Walnego Zebrania – pierwszego w 2017 roku spotkania Tropinkowiczów. Zapoznaliśmy się ze sprawozdaniem z ubiegłorocznej działalności, zaplanowaliśmy kolejne działania i przyjęliśmy do tropinkowego grona dwoje nowych członków. Zmicier Wajciuszkieiwcz został Honorowym Członkiem Tropinki. Jako że Puszcza obdarowała nas letnim wręcz dniem (ok. 20 stopni), mogliśmy nasze wspólne, tradycyjne już posiłki mogliśmy jeść przed Chatą, a temperatura dyskusji znacznie przekroczyła temperaturę otoczenia 🙂 Rozmowy o nas, o Puszczy, o planach na przyszłość, wspólne śpiewanie przeciągnęły się późnej nocy…

Zapraszamy do wysłuchania próbki koncertu!  Postać Uładzimira Niaklajeua, którego wiersze śpiewał Todar, jest znana choćby z faktu jego kandydowania na prezydenta Białorusi w 2010 roku i dramatycznych zdarzeń w dniu wyborów, gdy został pobity do nieprzytomności przez nieznanych sprawców i także przez nieznanych ludzi porwany ze szpitala. Białoruski poeta, prozaik i działacz społeczno-polityczny, laureat wielu nagród m.in.: „Za wolność myśli” im. Wasila Bykaua – od Ruchu „Za Wolność” (19 czerwca 2011, Białoruś), Nagrody im. Bronisława Geremka (2011), Nagrody im. Jerzego Giedroycia (2013), Nagrody im. Michaia Eminescu (2015), dwukrotnie desygnowany do Nagrody Nobla. Działalność literacką rozpoczął w języku rosyjskim w 1970 roku, po białorusku zaczął pisać w roku 1972.